News and Updates
Houstonfest Scholarships:
Winners Announced
Scholarships at State
NEW:
Houstonfest history
Changes and updates for 2024
Contest
promo video #1 (students from one school tell why they
love contest)
Contest promo
video #2 (one student tells why she loves contest)
State promo video contest
Teacher-to-teacher tips
Tips for Pair Discussion
Arrival at Kingwood High School
Lunch options
Photo gallery
Daily log of changes to
State-qualifier list
Important Dates
Mon. Jan. 8, 2024, 4:00 p.m.: Application for
transportation grants from Houston Saengerbund opens (teachers will be sent a
link to a Google Form).
Thur., Jan. 18, 2024, 11:59
p.m. (extended by 2 days, previous deadline 1/16): Houstonfest registration
spreadsheet due for regular price of $12/student (payment does not have
to be mailed until 1/22).
Mon., Jan. 22, 2024, 11:59
p.m.: Houstonfest registration spreadsheet
due
for late price of $15/student. Deadline to postmark Houstonfest payment.
Sat., Jan. 27, 2024, 9:00 a.m.: Submission of entries in the 7 virtual Houstonfest events due (get link to
Google Form from your teacher - it was sent to them on Wed., Jan. 24).
Tue., Jan. 30, 2024, 11:59 p.m.: Remote
judging of the 7 virtual Houstonfest events ends.
Wed., Jan. 31, 2024, 9:30 p.m.: Houstonfest changes (adds,
drops, substitutions) due. After this point, no more changes will be allowed.
Sat., Feb. 3, 2024:
Houstonfest,
Heights High School, Houston.
Fri., Feb. 9, 2024, 11:59 p.m.: State
online registration due for "early bird" price of $12/student (payment does not
have to be mailed until 2/14).
Wed., Feb. 14, 2024, 11:59 p.m.: State
online registration due
for
regular price of
$15/student. Deadline to postmark your State payment.
Sat., Feb. 17, 2024, 9:00 a.m.: Submission of entries in the 7 virtual State events due (get
the link to a
Google Form from your teacher; it was emailed to them on 2/7 by the State
director). Also,
Mary El-Beheri Memorial Scholarship and Sandra Dieckman GTHS Memorial
Scholarship
applications due (to submit the application, get the link to a Google
Form from your teacher; it was emailed to them on 2/10 by the State director).
Mon., Feb. 19, 2024, 8:00 p.m.:
Entries in
State promotional video
contest
due to State director.
Tue., Feb. 20, 2024, 11:59 p.m.: Remote
judging of the 7 virtual State events ends.
Sat., Feb. 24, 2024:
Texas State German Contest, Texas State
University, San Marcos.
Sat., Mar. 2, 2024, 11:59 p.m.: Houstonfest Scholarship applications due.
Sun., Mar. 10, 2024: Gail Cope
State Scholarship applications due.
rolling basis but no later than Tue., Apr. 30, for payment
this school year: submit
Gail Cope Teacher Grant applications.
|
Schedule
Printer-friendly schedule -
Word
Printer-friendly schedule -
PDF
(fits on one page front-and-back;
will be posted a few days before contest)
Arrival instructions
Map of the Kingwood campus (will be posted a few days before contest)
Judging assignments -
PDF
Instructions for
judges of virtual events
Instructions for
judges of in-person events
(other than Pass auf! and written-test
proctors)
General Schedule
2024 |
7:15-7:30 a.m. |
Judges who are not teachers
check in and pick up judging packets in the Teaching Theater. Complimentary donuts, kolaches,
fruit, coffee, juice,
soda, and
water will be served.
|
7:30-8:00 a.m. |
Teachers check in and pick up judging packets
in the Teaching Theater. |
8:05-8:20 a.m. |
Brief but important
judges' meeting in the Teaching Theater. |
7:30 -
8:30 a.m. |
Students
should set up their art entries in the designated rooms and sign up for times to compete in
these events:
classical ensemble, contemporary music, directed dialogue, duet acting,
extemporaneous speaking, pair discussion, poetry memory, polka band, prose
memory, scavenger hunt, sight reading, and vocal solo. The sign-up lists will
be posted next to the doors of the rooms. |
8:30 a.m. |
Competition begins.
The first of two sessions for Timed Writing begins. Judging of art events
begins. Once you have set up your art in the proper room,
please leave the art area. The art rooms are off-limits to everyone but
the
judges except when you are setting up or taking down your entry. When
judges are not present, the art rooms will be locked, except from 1:00
to 1:30 to allow everyone to retrieve their entries and again briefly
after the awards ceremony. |
9:00 a.m. |
Training for written-test proctors begins
in Room M320. The second of two sessions for Timed Writing
begins. |
9:30-11:00 a.m. |
Advantaged Speaker Test: All contestants MUST
arrive by 9:30; this is the only opportunity of the day to take the
test, and there is no late admission. |
9:30 a.m. -
2:00 p.m. |
Written testing: 9 sessions beginning at 9:30, 10:00, 10:30, 11:00,
11:30, 12:00, 12:30, 1:00, 1:30. You do NOT have to sign up for a time. |
11:30 a.m. -
12:00 noon |
Most contests end. Varsity Pass auf! ends at
1:00. Written tests end at 2:00. |
|
Lunch at our on-campus vendors. |
1:00-1:30 p.m. |
New: Meet-and-greet with
German professors from the University of Houston
in M244. Drop by and find out what the UH German
program has to offer! |
1:00-1:30 p.m. |
Retrieve
art entries (not earlier, not later; doors to the art rooms will be
locked at all other times except 1:00-1:30 and again briefly after the
awards ceremony). Gather in the auditorium. |
1:30 p.m. |
Entertainment by the band
Das ist lustig. |
~3:30 p.m. |
Announcement of awards in the
auditorium. |
~4:30 p.m. |
Immediately after the awards ceremony, the doors to the
art rooms will be unlocked to allow students to retrieve their art
entries as they depart. |
Judging Assignments |
Event |
Room |
Judges |
virtual:
Digital Logo Design |
online |
Dusty Brown, Lisa Parrott, Timothy Swenson |
virtual:
Oral Presentation 4 |
online |
Liz Brydon, Heidi Kirby, Sylvia Longoria |
virtual:
Oral Presentation Advant. |
online |
Silke Bugge, Saskia Mehlhorn, Nora Neu |
virtual:
Photo Essay |
online |
Christiane Salvador, Alexia
Uhlendorf |
virtual:
Poetry Reading 1 |
online |
Taleed Atieh, Manuela Hammer, Barbara
Homann |
virtual:
Poetry Reading 2 |
online |
Diana Bangert, Miriam Lacayo, Denise Tanner |
virtual:
Poetry Reading 3 |
online |
Heike Lops Kelleher, Barbara Lott, Rachel
Newman |
virtual:
Poetry Reading 4 |
online |
James Howell, Martina Luke-Dorn, Manuela
Sieber |
virtual:
Prose Reading 1 |
online |
Juliane Henneberger, Heidi Keschenat, Tara
McMartin |
virtual:
Prose Reading 2 |
online |
Christiane Galvani, Friedhelm Luening,
Braden Ross |
virtual:
Prose Reading 3 |
online |
Stefanie Harris, Alex Loddoch, Alison
Wimmer |
virtual:
Prose Reading 4 |
online |
Heidi Hoth, Katharina Kley, Nadja Springer |
virtual:
Research Paper |
online |
Jordan Beal, Jana Enderlein, Fiona Lindgren |
virtual:
Video Show |
online |
Laura Braun, Alec Cattell, Maike Nawroth |
virtual: alternate judge |
online |
Jamila Koukakis |
Advantaged
Speaker Test |
M326 |
Jennifer Martin |
Classical Ensemble,
Polka Band |
A131 |
Brian Berlin, Robert Herridge, Valina Witte |
Club Album |
A238 |
Leslie Friedrich, Markus Wimmer |
Contemporary Music |
A113 |
Fatima Baig, Tanya Bandmann |
Crafts |
A255 |
Hannah Henry, Laura Rissky |
Culture |
M315 |
Bryan Galloway, Timothy Swenson (after
Photography) |
Directed Dialogue 1 |
A250 |
Michael Rossow, Alexandra Wirth |
Directed Dialogue 2 |
A252 |
Kathrin Correll, Heidi Hoth |
Doll
Costume |
A253 |
Heidi Keschenat, Diane Sullivan |
Duet
Acting Lower |
A276 |
Robert Gervais, Miranda James |
Duet
Acting Upper |
A278 |
Brenda Bauske, Kurt Bauske |
Extemp.
Speaking facilitator |
A273 |
Loren Haase, Aayan Shah (KHS) |
Extemp.
Speaking 3, Advant. |
A275 |
Anja Green, Markus Hatzelmann |
Extemp. Speaking
4 |
A271 |
Hildegard Glass, Sylvia Wagman |
Folk Dance
(Einzeltanz), Folk Dance (Team) |
MB 07 |
Piper Brown, Zach Brown, Jacob Desporte,
Brayden Montgomery, Kaity Nelson, Eric Wolz |
Gingerbread House
(Non-Trad.) |
A231 |
Sarai Macedo, Morgann Swenson |
Gingerbread House (Traditional) |
A201 |
Jamie Overstreet, Mia Feline Petsch |
Grammar |
M316 |
John Davis, George Rissky |
Listening Comprehension |
M308 |
Stephanie Sladek,
Amelia Spears (KHS) |
Needlework |
A238 |
Siobhan Madden, Kim Mickelson,
Diane Sullivan (sub) |
Original
Models |
A212 |
Stanley Stifflemire, Günter Sundag |
Pair
Discussion |
A241 |
Elmy Biermanns, Manuela Sieber |
Pass auf!
(Novice) |
M345 |
Taleed Atieh, Sarah Murray |
Pass
auf! (Varsity) |
M346 |
Lauren Davis, Sarah Smith |
Photography |
A236 |
Friedhelm Luening, Timothy Swenson |
Poetry
Memory 1, 2 |
M317 |
Emily Miller, Kurt Strack |
Poetry
Memory 3, 4 |
M319 |
Werner Heigl, Michael Miller |
Poetry Memory
Advantaged, Prose Memory Advantaged |
M323 |
Bettina Albermann, Sebastian Gobel |
Poster
Design |
A236 |
Svenja Karad, Janett Kuba |
Prose
Memory 1, 2 |
M325 |
Karen Frye, Alan Jones |
Prose
Memory 3, 4 |
M327 |
Bryan Due, Steve Wynne,
Howard Cornelsen (sub) |
Puppet
Show Lower, Upper |
M247 |
Birgit Arentsen, Nora Neu |
Reading Comprehension |
M320 |
Rebecca Butler, Andy Hamilton |
Scavenger Hunt |
M229 |
Seth Hulse, Marina Ignatyev |
Shirt
Design |
A212 |
Spring Agnew, Bianca Reich |
Sight Reading 1 |
A210 |
Burhanuddin Calcuttawala, Lisa Parrott |
Sight Reading 2 |
A213 |
Juliane Henneberger, Alex Loddoch |
Sight
Reading 3 |
A215 |
Luisa Boettner, Meike Graewe |
Sight
Reading 4 |
A217 |
Christiane Galvani, Lars Grabow |
Skit 1, 2 |
M244 |
Sylvia Ehret, Susanne Salas, Lena Trojer |
Skit 3, 4 |
M246 |
David Brenner, Antonia Hinkel |
Spelling |
A150 |
Emily Tidey, Heinz
Schmidt (grader) |
Timed
Writing |
A152 |
Jana Enderlein, Ute Hoefel,
David West (sub) |
Vocabulary |
M314 |
Connie Galloway, Carter Nguyen (KHS) |
Vocal Solo |
A233 |
Dusty Brown, Julia Burke |
Reserve
Judge Corps |
Howard Cornelsen, David West |
|
Director (Tabulation: Teacher Lounge) |
Rustin Buck |
Host |
Mark Johnson |
Assistant to Director |
Henry Innes (KHS) |
Written testing supervisor (Scantron: M330) |
David Kniess |
Written testing assistants |
Beverly Randall, Riley Bocklage (KHS),
Christian Brown (KHS), Valeria Ignatyev (KHS,
Gabriel Moreno (ToHS) |
Breakfast, refreshment cart, proctor/tab
lunch |
Lisa Ganguly, Kandee Jahns |
Judge check-in, data entry |
Sandy Harvey, Yvonne Thomas |
Tabulation room (intake and bagging) |
Laura Rissky, Ann Marie Schrock |
Awards ceremony assistants |
Henry Innes (KHS), Kingwood students, Kandee Jahns,
Ann Marie Schrock, adult folk dancers |
Room
Finder
(This
list is a bit more user-friendly than the list above if you are looking
for a room number.) |
Advantaged Speaker Test |
M326 |
|
Poetry Memory 4 |
M319 |
Classical Ensemble |
A131 |
Poetry Memory Advant. |
M323 |
Club Album |
A238 |
Polka Band |
A131 |
Contemporary Music |
A113 |
Poster Design |
A236 |
Crafts |
A255 |
Prose Memory 1 |
M325 |
Culture |
M315 |
Prose Memory 2 |
M325 |
Directed Dialogue 1 |
A250 |
Prose Memory 3 |
M327 |
Directed Dialogue 2 |
A252 |
Prose Memory 4 |
M327 |
Doll Costume |
A253 |
Prose Memory Advant. |
M323 |
Duet Acting Lower |
A276 |
Puppet Show Lower |
M247 |
Duet Acting Upper |
A278 |
Puppet Show Upper |
M247 |
Ext. Speaking - get topic |
A273 |
Reading Comprehension |
M320 |
Ext. Speaking 3 - judging |
A275 |
Scantron Room |
M330 |
Ext. Speaking 4 - judging |
A271 |
Scavenger Hunt |
M229 |
Ext. Speaking Adv. - judging |
A275 |
Shirt Design |
A212 |
Folk Dance (Einzeltanz)
Folk Dance (Team) |
MB 07 (M Bldg. basement) |
Sight Reading 1 |
A210 |
Gingerbread House (Non-Trad.) |
A231 |
Sight Reading 2 |
A213 |
Gingerbread House (Trad.) |
A201 |
Sight Reading 3 |
A215 |
Grammar |
M316 |
Sight Reading 4 |
A217 |
Listening Comprehension |
M308 |
Skit 1 |
M244 |
Needlework |
A238 |
Skit 2 |
M244 |
Original Models |
A212 |
Skit 3 |
M246 |
Pair Discussion |
A241 |
Skit 4 |
M246 |
Pass auf!
(Novice) |
M345 |
Spelling |
A150 |
Pass auf!
(Varsity) |
M346 |
Tabulation Room |
Lounge (1st Fl.) |
Photography |
A236 |
Timed Writing |
A152 |
Poetry Memory 1 |
M317 |
UH
professors 1:00-1:30 |
M244 |
Poetry Memory 2 |
M317 |
Vocabulary |
M314 |
Poetry Memory 3 |
M319 |
Vocal Solo |
A233 |
Advantaged Speaker Test Schedule |
only at 9:30 (lasting until 11:00) |
Listening Comprehension Schedule |
Lower Level (1 & 2): 9:30, 10:30, 11:30, 12:30,
1:30
Upper Level (3 & 4): 10:00, 11:00, 12:00, 1:00 |
Spelling Schedule |
Lower Level (1 & 2): 10:00, 11:00, 12:00,
1:00
Upper Level (3 & 4): 9:30, 10:30, 11:30, 12:30, 1:30 |
Timed Writing Schedule |
Levels 1 & 2: only at 8:30 and 9:00 |
Culture, Grammar, Listening Comp., Reading Comp. |
all levels of each test given at 9:30, 10:00, 10:30,
11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 1:00, 1:30 |
Group
Schedule |
Lower Puppets, Rm. M247 |
Skit 1, Rm. M244 |
Skit 4, Rm. M246 |
8:40 |
Bellaire |
8:35 |
Jordan |
10:20 |
Tompkins |
9:00 |
Kingwood |
8:50 |
Kingwood |
10:40 |
The Woodlands |
9:20 |
Travis |
9:30 |
Tompkins |
11:00 |
Jordan |
9:40 |
Jordan |
9:45 |
Klein Oak |
11:25 |
Kingwood |
|
|
10:00 |
Travis |
11:45 |
Bellaire |
Upper Puppets, Rm. M247 |
|
|
|
|
10:15 |
Clements |
Skit 2, Rm. M244 |
|
|
10:35 |
Bellaire |
10:30 |
Tompkins |
Einzeltanz, Rm. MB07 |
10:55 |
Jordan |
10:45 |
Jordan |
8:40 |
Kingwood |
11:15 |
Heights |
11:10 |
Klein Oak |
8:55 |
Jordan |
11:35 |
Travis |
11:25 |
Kingwood |
9:10 |
Brazoswood |
11:55 |
Kingwood |
|
|
9:25 |
Tompkins |
|
|
Skit 3, Rm. M246 |
|
|
Note: Students will choose their own times for the
other group events: classical ensemble, contemporary music, duet acting,
pair discussion, polka
band, and scavenger hunt. |
8:40 |
Kingwood |
Team Folk Dance, Rm. MB07 |
9:00 |
Tompkins |
10:00 |
Kingwood |
9:30 |
Taylor |
10:30 |
Brazoswood |
9:50 |
Jordan |
11:00 |
Tompkins |
Novice Pass auf!
schedule
Varsity Pass auf!
schedule |
11:30 |
Jordan |
|
|
Note:
Students in all drama events and folk dance MUST do everything possible to adhere to the
scheduled performance times. They should, in fact, arrive 10 minutes BEFORE
their scheduled time to get all props, etc. ready, so that when the previous
group finishes, they can march right in and get on with the show. The students
should structure the entire rest of their day around their scheduled drama
times.
If a
cast member is involved in a Pass auf! game when the drama event is
scheduled to start, he/she needs to leave the Pass auf! game and go to
the drama event. Pass auf! teams can continue to compete with fewer than
five members if necessary. |
When is the next Houstonfest?
Saturday,
February 8, 2025 Where
is Houstonfest?
Kingwood High School
2701 Kingwood Dr.
Kingwood, TX 77339
(new location in 2025!)
Link to Texas State German Contest
Texas
State German Contest on Facebook
Texas
State German Contest 40th Anniversary Facebook Group |